Smith, Ursetta top opening night Duel In The Desert qualifiers

IMCALAS VEGAS, Nev. (Nov. 10) – The distance was the same but opening night IMCA Modified qualifying features couldn’t have played out much differently Thursday at Las Vegas Motor Speedway’s Duel In The Desert.

Dylan Smith took over at the front when long-time leader Darin Duffy broke near midway of the first 25-lapper, then held off defending Duel winner Terry Phillips to take the checkers with less than a car length to spare.

Dominic Ursetta ran away from everybody in the second qualifier. He was running in lapped traffic when he crossed the finish line at the conclusion of a caution-free contest.
Top four finishers from each qualifier advance to Saturday’s $7,777 to win main event on the ½-mile dirt oval.

Justen Yeager and Jacob Murray chased Smith and Phillips across the line. Phillips and Murray made the most of the fast lower line after qualifying through their respective “B” features.

John Hansen, Randy Hall and Bobby Hogge IV advanced from the second qualifier.

Smith will draw for the Saturday pole. Thursday qualifiers make up the front eight spots on Saturday’s inside row.

The Friday program will be the same, with the top two finishers from each of 20 heats and the top two from each of 10 “B” features moving on to one of two qualifying features. The top eight earn starting spots in the Saturday show.

Karl Chevrolet Northern SportMods and Smiley’s Racing Chassis Southern SportMods both make their Duel In The Desert debut this evening.

Recent winners of the prestigious event include: Terry Phillips (Springfield, Mo. — 2010), Johnny “The Jet” Saathoff (Beatrice, Neb. — 2004 and 2009), David Murray Jr. (Oberlin, Kans. –2008), Jimmy Mars (Menomonie, Wis. — 2007) and Jeremy Payne (Springfield, Mo. — 2005 and 2006).

Heat races: 8 laps; first and second-place finishers proceeded to the A-Feature.

1st heat – 1. Justen Yeager; 2. Travis Peery; 3. Lance Mari, El Centro, Calif.; 4. Tyler Iverson, Albion, Neb.; 5. Jacob Murray; 6. John Flory, Williston, N.D.; 7. Riley Emmel, Estevan, Sask.; 8. Kevin Stoa; 9. Darrell Hughes III, Monteca, Calif.?; 10. Kevin Wright, Rock Springs, Wyo.; 11. Robert Hellebust, Minot, N.D.; 12. Craig Teter, Rifle, Colo.

2nd heat – 1. Dylan Smith; 2. Mike Petersillie; 3. Brian Levander, Grand Island, Neb.?; 4. Jay Foster, Buckeye, Ariz.?; 5. Jeff Decker, Dickinson, N.D.; 6. Robert Higgins, Portola, Calif.?; 7. Michael Shearer, Los Banos, Calif.?; 8. Jason Donnelly, Rigby, Idaho; 9. Bryan Burnes, Lemoore, Calif.?; 10. Mike Jergens, Plover, Iowa?; 11. John Laughlin, Bullhead City, Ariz.; 12. Josh Most, Red Oak, Iowa.

3rd heat – 1. Chris Abelson; 2. Bill Meyer; 3. Jason Beaulieu, Cambell River, B.C.; 4. Billy Wilker, Reedly, Calif.?; 5. Andy Obertello, Hollister, Calif.?; 6. Jay Marks?; 7. Jerry Buesig Jr., Pahrump, Nev.?; 8. Matt Murphy, Susanville, Calif.?; 9. Butch Vernon, Idaho Falls, Idaho; ?10. Martin McLaughlin, Henderson; 11. Jay Parvin, Glendale, Ariz.?; 12. Doug Mitchell, Fort St. John, B.C.

4th heat – 1. Joshua Vogt; 2. Roger Holder; 3. Terry Phillips; 4. Mike Villaneueva, Atwater, Calif.?; 5. Craig Moore, Seabeck, Wash.?; 6. Matt Waugh, Altoona, Iowa?; 7. Joey Yantis, Bakersfield, Calif.?; 8. Gary Costa, Pahrump; 9. Bill Dykes, Bluffdale, Utah?; 10. Ghery Smith, Roosevelt, Utah; 11. Ronald Chiles, Hooper, Colo.?; 12. Freddie Plourde, Santa Rosa, Calif.

5th heat – 1. Robbie Chiles; 2. Cory Sample; 3. Chase Ruble; 4. Brooke Eilts, Grand Island, Neb.?; 5. Duane Rogers, Imperial, Calif.?; 6. Chris Toth, Holtville, Calif.; 7. Glenn Olson, Hanford, Calif.?; 8. Jason Bannister, Bakersfield, Calif.?; 9. Mark Odgers, Mariposa, Calif.?; 10. John Pierce, San Jose, Calif.?; 11. Ryan Porter, Atwater, Calif.?; 12. Matt Brack, Mead, Colo.

6th heat – 1. Jason Wolla; 2. Paul Stone; 3. Alex Sanford; 4. Jeremy Mills, Garner, Iowa?; 5. Eddie Belec, Lakewood, Colo.?; 6. Jeremy Frenier, Fort Morgan, Colo.; 7. Bert Beech, Green River, Wyo.; 8. John Beaumont, Fort St. John, B.C.; 9. Steve Simpson Jr., Kingman, Ariz.; 10. George Fronsman, Surprise, Ariz.?; 11. Gene Kay, Yerrington; 12. Tommy Fain, Abilene, Texas?.

7th heat – 1. Bob Moore; 2. Joe Antonetti; 3. Kyle Heckman; 4. Wade Taylor, Spring Creek; 5. Monte Bolton, Lubbock, Texas?; 6. Dustin Hansen?; 7. Vince Ogle, Lubbock, Texas?; 8. Kevin Fitzgerald, Brentwood, Calif.?; 9. Shawn Zelenka, Phoenix, Ariz.?; 10. Nick Nelson, Farmington, N.M.; 11. Mitch Murphy, Susanville, Calif.; 12. Steve Stone, Winton, Calif.

8th heat – 1. Mike Van Genderen; 2. Hank Berry; 3. Nick Sylvester, Bakersfield, Calif.?; 4. Jason Hilliard, Cash, Okla.?; 5. Michael Hale, West Valley, Utah; 6. Steve Schultz, Peoria, Ariz.; 7. Chris Clark, Jackson, Wyo.; 8. Randy Porter, Great Bend, Kan.?; 9. Scott Pounds, Bakersfield, Calif.?; 10. Jeff Streeter, Madera, Calif.?; 11. Dusty Safley, Helper, Utah; 12. Christopher Cole, Cash, Okla.

9th heat – 1. Brad Pounds, Bakersfield, Calif.?; 2. Regan Tafoya, Farmington, N.M.; 3. Conner Pullen; 4. Riley Simmons, Susanville, Calif.?; 5. Brady Coen, Wiley, Colo.?; 6. Dan Lee, High River, Alb.; 7. Dan Fitzgerald, Las Vegas; 8. Kyle Casson, Yreka, Calif.?; 9. Randy Brown, Chowchilla, Calif.?; 10. Steve Boucher, Susanville, Calif.?; 11. Curtis Towns, Cottage Grove, Ore.; 12. Chris Olexiewicz, Chandler, Ariz.

10th heat – 1. Darin Duffy, Hazleton, Iowa?; 2. Jared Hoefelman, Columbus, Neb.?; 3. Troy McElroy; 4. Chett Reeves, Bakersfield, Calif.?; 5. Roger Bonneville, Calgary, Alb.; 6. Shawn Reed, Casper, Wyo.?; 7. Robby Jeppesen, Atwater, Calif.?; 8. Stephen Roche, Spring Valley, Calif.; 9. Royce Mull, Chowchilla, Calif.?; 10. Joey Claborn, Santa Maria, Calif.?; 11. Ricky Lee, Oak Hills, Calif.?; 12. Daniel Hilsabeck, Waukee, Iowa?.

11th heat – 1. Ricky Alvarado?; 2. Gary Dutton; 3. Brian Poppa?; 4. Joel Bushore, Boone, Iowa?; 5. Justin Radcliff, China Spring, Texas?; 6. Stacey Mills, Webb, Iowa?; 7. Mark Rodgers, Farmington, N.M.; 8. Jimmy Lust, Mariposa, Calif.?; 9. Tim Gagnon, Visalia, Calif.?; 10. David Peterson, Grantsville, Utah?; 11. Joe Parmeley, Phoenix, Ariz.?; 12. Jon Jensen, Pahrump.

12th heat – 1. Kellen Chadwick; 2. Randy Hall; 3. Christopher McKellar, Bakersfield, Calif.?; 4. William Gould; 5. Jimmy Reeves, Hanford, Calif.; ?6. Paul Donnelly, Great Falls, Mont.?; 7. Jesse Richter, Great Bend, Kan.?; 8. Rich Denman, Coalinga, Calif.?; 9. Travis Hagen, Williston, N.D.; 10. Tom Berry Jr., Medford, Ore.?; 11. Mark Allison, Las Vegas; 12. Jeff Taylor, Cave City, Ark.

13th heat – 1. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb.; 2. Jay Noteboom, Hinton, Iowa?; 3. David Murray Jr.?; 4. Ryan McDaniel; 5. George Ashby Jr., Rawlins, Wyo.; 6. Mark Stewart, Sedona, Ariz.; 7. Robert Reed, Cortez, Colo.?; 8. Justin Wright, Rock Springs, Wyo.; 9. Larry Goertz, Omaha, Neb.?;10. Carson Vanderherp, Ferron, Utah?; 11. Jeremy Osborne, Waddell, Ariz.?; 12. Terry Belcher Jr., Buckeye, Ariz.

14th heat – 1. Bobby Hogge IV; 2. Justin O’Brien; 3. Robert Sanders, Bakersfield, Calif.?; 4. Jason Noll, El Mirage, Ariz.?; 5. Doug Davenport, Vernonia, Ore.?; 6. Logan Drake, San Luis Obispo, Calif.?; 7. Jeff Conner, Panora, Iowa?; 8. Eric Hamilton, Hanford, Calif.?; 9. Tony Kincade Jr., Pahrump; 10. Brandon Leonard, Gilroy, Calif.?; 11. Mike Hagen, Williston, N.D.; 12. Chester Kniss, Antioch, Calif.

15th heat – 1. Jordan Grabouski; 2. Kyle Lentz; ?3. Will Brack; 4. Paul Leach, Sun River, Mont.; 5. Robert Heffer, Swift Current, Sask.; 6. Joe Kent; 7. Danny Dozier, Oakley, Calif.?; 8. Jeff Olschowka, Olivehurst, Calif.?; 9. Darin Wendt, Williston, N.D.; 10. Kody Scholpp, Estevan, Sask.; 11. Mickey Stubbings, Helper, Utah?; 12. Jason Thomas, Corvallis, Mont.

16th heat – 1. Dominic Ursetta; 2. Duane Cleveland?; 3. Robby Sawyer, Bakersfield, Calif.?; 4. Joe Miller, Grantsville, Utah?; 5. Jim Harris, Estevan, Sask.; 6. Kelly Smith, Roosevelt, Utah; 7. Albert Gill, Central Point, Ore.?; 8. Chris Olexiewicz, Chandler, Ariz.; 9. Kurt Erdman, Williston, N.D.; 10. Colten Vanderherp, Ferron, Utah?; 11. Paul Anderson, Windsor, Calif.?; 12. Justin Schweitzer, Bakersfield, Calif.

17th heat – 1. Casey Delp; 2. Jeremy Payne; 3. Larry Wise; 4. Cody Gearhart, Turpin, Okla.?; 5. Josh McGaha, Abilene, Texas; 6. Mike Shepperd, Mead, Colo.?; 7. Jason Pike, Pahrump; 8. Chase Hansen, Myton, Utah; ?9. Julian Garcia Jr., Aztec, N.M.; 10. Shawn Natenstedt, Fernley; 11. Harlan McElroy, Shady Grove, Ore.?; 12. Joseph Pontin Sr., Chino Valley, Ariz.

18th heat – 1. John Hansen; 2. Tyson Turnbull; 3. Zane DeVilbiss; 4. John Barber, Swift Current, Sask.; ?5. Levi Kiefer, Pahrump; 6. Josh Smith, Myton, Utah; 7. Dick Cole, Ramona, Calif.?; 8. Reed Payne, Idaho Falls, Idaho?; 9. Rick Spangler, Grand Junction, Colo.; 10. Christy Georges, El Paso, Texas; 11. Bryan Wordelman, Salt Lake City, Utah?; 12. Brian Schultz, Casa Grande, Ariz.

19th heat – 1. Tim Ward; 2. Steve Arpin; 3. Alan Sharpensteen; 4. Ryan Cottrell; 5. Brandon Blochlinger, Belleville, Kan.?; 6. Kevin Faddis, Marvel, Colo.?; 7. Jim Graves, Liberal, Kan.; 8. Jeff Handke, Clifton, Colo.?; 9. Bryan Clark, Bakersfield, Calif.?; 10. Stephen Streeter, Madera, Calif.?; 11. Bill Egleston, Atwater, Calif.?; 12. Donald Slater, Trenton, N.D.

20th heat – 1. Michael Johnson; 2. Jesse Williamson; 3. Sherman Barnett, El Paso, Texas?; 4. Richard Anderson, Shelley, Idaho?; 5. Lawrence O’Connor, Port Hardy, B.C.; 6. Jake Donnelly, Rigby, Idaho; 7. Chuck Buchanan, Helper, Utah; 8. Ryan Roath, Phoenix, Ariz.?; 9. Graham Cook, Nanoose Bay, B.C.; 10. Jake Rice, Idaho Falls, Idaho?; 11. Robert Mull, Olivehurst, Calif.

1st “B” feature – 1. Jacob Murray; 2. Kevin Stoa; 3. John Flory; 4. Josh Most; 5. Lance Mari; 6. Mike Jergens; 7. Riley Emmel; 8. Bryan Burnes; 9. Darrell Hughes III; 10. Jeff Decker; 11. Brian Levander; 12. Jason Donnelly; 13. Jay Foster; 14. Robert Higgins; 15. Robert Hellebust; 16. Michael Shearer; 17. Tyler Iverson; 18. John Laughlin; 19. Kevin Wright; 20. Craig Teter.

2nd “B” feature – 1. Terry Phillips; 2. Jay Marks; 3. Jason Beaulieu; 4. Andy Obertello; 5. Mike Villaneueva; 6. Craig Moore; 7. Billy Wilker; 8. Jay Parvin; 9. Matt Murphy; 10. Doug Mitchell; 11. Butch Vernon; 12. Martin McLaughlin; 13. Ronald Chiles; 14. Ghery Smith; 15. Bill Dykes; 16. Matt Waugh; 17. Jerry Buesig Jr.; 18. Joey Yantis; 19. Freddie Plourde; 20. Gary Costa.

3rd “B” feature – 1. Alex Sanford; 2. Chase Ruble; 3. Matt Brack; 4. Jeremy Frenier; 5. Glenn Olson; 6. Eddie Belec; 7. Bert Beech; 8. John Beaumont; 9. Tommy Fain; 10. Steve Simpson Jr.; 11. Gene Kay; 12. Brooke Eilts; 13. Ryan Porter; 14. John Pierce; 15. Duane Rogers; 16. Chris Toth; 17. George Fronsman; 18. Jeremy Mills; 19. Jason Bannister; 20. Mark Odgers.

4th “B” feature – 1. Kyle Heckman; 2. Dustin Hansen; 3. Monte Bolton; 4. Nick Sylvester; 5. Michael Hale; 6. Dusty Safley; 7. Scott Pounds; 8. Jason Hilliard; 9. Randy Porter; 10. Nick Nelson; 11. Mitch Murphy; 12. Vince Ogle; 13. Jeff Streeter; 14. Steve Schultz; 15. Steve Stone; 16. Chris Clark; 17. Kevin Fitzgerald; 18. Wade Taylor; 19. Shawn Zelenka; 20. Christopher Cole.

5th “B” feature – 1. Conner Pullen; 2. Troy McElroy; 3. Riley Simmons; 4. Dan Fitzgerald; 5. Chett Reeves; 6. Brady Coen; 7. Roger Bonneville; 8. Shawn Reed; 9. Dan Lee; 10. Steve Boucher; 11. Curtis Towns; 12. Daniel Hilsabeck; 13. Robby Jeppesen; 14. Royce Mull; 15. Randy Brown; 16. Kyle Casson; 17. Stephen Roche; 18. Ricky Lee; 19. Joey Claborn; 20. Chris Olexiewicz.

6th “B” feature – 1. Brian Poppa; 2. William Gould; 3. Paul Donnelly; 4. Mark Rodgers; 5. Jimmy Reeves; 6. Rich Denman; 7. Christopher McKellar; 8. Jesse Richter; 9. Travis Hagen; 10. Jimmy Lust; 11. Tom Berry Jr.; 12. Joe Parmeley; 13. Mark Allison; 14. Joel Bushore; 15. David Peterson; 16. Justin Radcliff; 17. Jon Jensen; 18. Stacey Mills; 19. Tim Gagnon; 20. Jeff Taylor.

7th “B” feature – 1. David Murray Jr.; 2. Ryan McDaniel; 3. George Ashby Jr.; 4. Doug Davenport; 5. Terry Belcher Jr.; 6. Jason Noll; 7. Logan Drake; 8. Robert Sanders; 9. Justin Wright; 10. Mark Stewart; 11. Robert Reed; 12. Tony Kincade Jr.; 13. Carson Vanderherp; 14. Brandon Leonard; 15. Jeremy Osborne; 16. Jeff Conner; 17. Mike Hagen; 18. Eric Hamilton; 19. Larry Goertz; 20. Chester Kniss.

8th “B” feature – 1. Will Brack; 2. Joe Kent; 3. Robby Sawyer; 4. Jim Harris; 5. Albert Gill; 6. Kelly Smith; 7. Justin Schweitzer; 8. Jason Thomas; 9. Kody Scholpp; 10. Mickey Stubbings; 11. Robert Heffer; 12. Danny Dozier; 13. Kurt Erdman; 14. Paul Anderson; 15. Joe Miller; 16. Paul Leach; 17. Chris Olexiewicz; 18. Colten Vanderherp; 19. Jeff Olschowka; 20. Darin Wendt.

9th “B” feature – 1. Larry Wise; 2. Zane DeVilbiss; 3. Josh McGaha; 4. Cody Gearhart; 5. Levi Kiefer; 6. Jason Pike; 7. Shawn Natenstedt; 8. Brian Schultz; 9. John Barber; 10. Chase Hansen; 11. Reed Payne; 12. Joseph Pontin Sr.; 13. Josh Smith; 14. Julian Garcia Jr.; 15. Rick Spangler; 16. Dick Cole; 17. Harlan McElroy; 18. Bryan Wordelman; 19. Mike Shepperd; 20. Christy Georges.

10th “B” feature – 1. Alan Sharpensteen; 2. Ryan Cottrell; 3. Brandon Blochlinger; 4. Kevin Faddis; 5. Lawrence O’Connor; 6. Richard Anderson; 7. Sherman Barnett; 8. Jim Graves; 9. Ryan Roath; 10. Graham Cook; 11. Bill Egleston; 12. Bryan Clark; 13. Donald Slater; 14. Jake Donnelly; 15. Stephen Streeter; 16. Jake Rice; 17. Chuck Buchanan; 18. Robert Mull; 19. Jeff Handke.

1st qualifying feature – 1. Dylan Smith, Osceola, Neb.; 2. Terry Phillips, Springfield, Mo.; 3. Justen Yeager, Green River, Wyo.; 4. Jacob Murray, Hartford, Iowa; 5. Mike Van Genderen, Newton, Iowa; 6. Roger Holder, Bakersfield, Calif.; 7. Jared Hoefelman, Columbus, Neb.; 8. Regan Tafoya, Farmington, N.M.; 9. Chris Abelson, Sioux City, Iowa; 10. Joshua Vogt, Santa Maria, Calif.; 11. Cory Sample, Winnemucca; 12. Bill Meyer, Needles, Calif.; 13. Dustin Hansen, Myton, Utah; 14. Kyle Heckman, Bakersfield, Calif.; 15. Alex Sanford, Chowchilla, Calif.; 16. Joe Antonetti, Santa Cruz, Calif.; 17. Hank Berry, Sidney, Mont.; 18. Mike Petersillie, Hoisington, Kans.; 19. Brad Pounds, Bakersfield, Calif.; 20. Jason Wolla, Williston, N.D.; 21. Travis Peery, Fort Jones, Calif.; 22. Robbie Chiles, Hooper, Colo.; 23. Paul Stone, Winton, Calif.; 24. Chase Ruble, Delta, Colo.; 25. Jay Marks, Bakersfield, Calif.; 26. Conner Pullen, Amarillo, Texas; 27. Troy McElroy, Shady Grove, Ore.; 28. Darin Duffy, Hazleton, Iowa; 29. Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.; 30. Bob Moore, Sioux City, Iowa.

2nd qualifying feature – 1. Dominic Ursetta, Arvada, Colo.; 2. John Hansen, Brush, Colo.; 3. Randy Hall, Olean, N.Y.; 4. Bobby Hogge IV, Salinas, Calif.; 5. Jeremy Payne, Springfield, Mo.; 6. Ricky Alvarado, Delta, Colo.; 7. Kellen Chadwick, Oakley, Calif.; 8. Tim Ward, Gilbert, Ariz.; 9. Jordan Grabouski, Beatrice, Neb.; 10. Alan Sharpensteen, Amarillo, Texas; 11. Ryan McDaniel, Olivehurst, Calif.; 12. Gary Dutton, Bakersfield, Calif.; 13. David Murray Jr., Oberlin, Kan.; 14. Jesse Williamson, Eugene, Ore.; 15. Michael Johnson, Bakersfield, Calif.; 16. Joe Kent, Las Vegas; 17. Steve Arpin, Cornelius, N.C.; 18. Will Brack, Mead, Colo.; 19. Tyson Turnbull, Estevan, Sask.; 20. Justin O’Brien, West Union, Iowa; 21. Zane DeVilbiss, Farmington, N.M.; 22. Casey Delp, Rock Springs, Wyo.; 23. William Gould, Calera, Okla.; 24. Brian Poppa, White City, Ore.; 25. Jay Noteboom, Hinton, Iowa; 26. Larry Wise, Bakersfield, Calif.; 27. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb.; 28. Duane Cleveland, Plumas Lake, Calif.; 29. Ryan Cottrell, Las Vegas; 30. Kyle Lentz, Green Bay, Wis.
———————

Friday, Nov. 11 – Spectator gates open at 3 p.m.
10 a.m.-2:30 p.m. – Pit parking, tech inspection, Modified and SportMod pill draws.
2:30 p.m. – IMCA Modified and IMCA SportMod driver meeting.
3 p.m. – Mandatory wheel-packing (based on pill draw).
4 p.m. – Spectator gates open.
4:30 p.m. – IMCA SportMod practice.
5 p.m.
IMCA Modified heat races (20).
IMCA SportMod heat races.
IMCA Modified Last-Chance Races (10).
IMCA SportMod B-Feature (if needed).
IMCA Modified preliminary feature.
IMCA SportMod preliminary feature.

Saturday, Nov. 12 – Spectator gates open at 4 p.m.
Noon-2:30 p.m. – Pit parking, tech inspection, IMCA driver check-in.
3 p.m. – Mandatory wheel-packing.
4 p.m. – Spectator gates open.
4:30 p.m. – Dirt Modified Legend Cars practice (1/5 mile).
5 p.m.
IMCA SportMod Last-Chance Race.
IMCA SportMod Dash (top 8 from Friday).
IMCA Modified Last-Chance Races (12).
Dirt Modified Senior Shootout (55 and older).
WWMT North-South Shootout.
Dirt Modified Young Gun Challenge feature (17 and younger).
IMCA SportMod A-Feature.
$7,777-to-win IMCA Modified Duel in the Desert A-Feature.
Fireworks.

Schedule subject to change.

For more information, please call LVMS at (702) 644-4444 or visit www.LVMS.com. Follow LVMS on Facebook and Twitter.
###

DUEL IN THE DESERT IMCA MODIFIED ENTRIES
Number, Driver Name, Hometown
00 Cory Sample — Winnemucca, Nev.
01A Steve Arpin — Cornelius, N.C.
01H Michael Hale — West Valley, Utah
01L Paul Leach — Sun River, Mont.
01 Gary Costa — Pahrump, Nev.
02X Nick Nelson — Farmington, New Mex.
07H Jason Hilliard — Cash, Okla.
07X Mark Rodgers — Farmington, New Mex.
09 Jay Foster — Buckeye, Ariz.
0 Jimmy Reeves — Hanford, Calif.
0P Brian Poppa — White City, Ore.
1 Conner Pullen — Amarillo, Tex.
1J Jeff Streeter — Madera, Calif.
1M Cody Gearhart — Turpin, Okla.
1N Shawn Natenstedt — Fernley, Nev.
1WV Ricky Alvarado — Delta, Colo.
1X Stephen Streeter — Madera, Calif.
1XX Chris Abelson — Sioux City, Iowa
2B Brandon Leonard — Cilroy, Calif.
2C Duane Cleveland — Plumas Lake, Calif.
2H Bobby Hogge — Salinas, Calif.
2J Justin Schweitzer — Bakersfield, Calif.
2W Casey Delp — Rock Springs, Wyo.
3 Brady Coen — Wiley, Colo.
3AC Levi Kiefer — Pahrump, Nev.
3L Brian Levander — Grand Island, Neb.
3N Gene Kay — Yerrington, Nev.
X3 Shawn Reed — Casper, Wyo.
4 Joey Yantis — Bakersfield, Calif.
4TW Tim Ward — Gilbert, Ariz.
5D Bill Dykes — Bluffdale, Utah
5G Tim Gagnon — Visalia, Calif.
5S Joseph Pontin Sr. — Chino Valley, Ariz.
5T Jeff Taylor — Cave City, Ark.
5W Larry Wise — Bakersfield, Calif.
W5 Jesse Williamson — Eugene, Ore.
5X Glenn Olson — Hanford, Calif.
6 David Peterson — Grantsville, Utah
6M Matt Murphy — Susanville, Calif.
6P Travis Peery — Fort Jones, Calif.
6U Dominic Ursetta — Arvada, Colo.
7B Bryan Burnes — Lemoore, Calif.
7C Colten Vanderherp — Ferron, Utah
7M Mitch Murphy — Susanville, Calif.
7N Jay Noteboom — Hinton, Iowa
7S Josh Smith — Myton, Utah
7W Bryan Wordelman — Salt Lake City, Utah
8 Wade Taylor — Spring Creek, Nev.
8C Chris Clark — Jackson, Wyo.
C8 Joey Claborn — Santa Maria, Calif.
8D Doug Davenport — Vernonia, Ore.
8H John Hansen — Brush, Colo.
8J Jon Jensen — Pahrump, Nev.
L8 Brian Schultz — Csa Grande, Ariz.
8R Jesse Richter — Great Bend, Kans.
9 Roger Bonneville — Calgary, Alberta, Canada.
9B Brandon Blochlinger — Belleville, Kans.
9H Robert Hellebust — Minot, N. Dakota
9XXX Chett Reeves — Bakersfield, Calif.
10 Ryan McDaniel — Olivehurst, Calif.
10E Stacey Mills — Webb, Iowa
10M Jeremy Mills — Garner, Iowa
10T Tyson Turnbull — Estevan, Sask., Canada
11 Robert Sanders — Bakersfield, Calif.
11A Shawn Zelenka — Phoenix, Ariz.
11D Jeff Decker — Dickinson, N. Dakota
11H Eric Hamilton — Hanford, Calif.
11J Jsutin Radcliff — China Spring, Texas
11K Kyle Casson — Yreka, Calif.
11X Tom Berry Jr. — Medford, Ore.
11XXX Kyle Heckman — Bakersfield, Calif.
12D Paul Donnelly — Great Falls, Mont.
12EH Riley Emmel — Estevan, Sask., Canada
12J Justin O’Brien — West Union, Iowa
12R Reed Payne — Idaho Falls, Idaho
13 Matt Waugh — Altoona, Iowa
13H Robert Higgins — Portola, Calif.
14M Craig Moore — Seabeck, Wash.
14P Ryan Porter — Atwater, Calif.
14S Kelly Smith — Roosevelt, Utah
14T Travis Hagen — Williston, N. Dakota
15 Jeff Handke — Clifton, Colo.
15B Brad Pounds — Bakersfield, Calif.
15E Bill Egleston — Atwater, Calif.
15H Jared Hoefelman — Columbus, Nebr.
15M Mike Shepperd — Mead, Colo.
15X Ryan Cottrell — Las Vegas, Nev.
16 Ricky Lee — Oak Hills, Calif.
16B Randy Brown — Chowchilla, Calif.
16M Matt Brack — Mead, Colo.
16S Ghery Smith — Roosevelt, Utah
17 Jim Harris — Estevan, Sask., Canada
17J Jeremy Frenier — Fort Morgan, Colo.
18 Terry Belcher Jr. — Buckeye, Ariz.
18C Christopher McKellar — Bakersfield, Calif.
18D Richard Anderson — Shelley, Idaho
18M Bill Meyer — Needles, Calif.
18X Rick Spangler — Grand Junction, Colo.
18Z Zane DeVilbiss — Farmington, New Mex.
19 John Flory — Williston, N. Dakota
19D Darrin Duffy — Hazelton, Iowa
19M Royce Mull — Chowchilla, Calif.
19SB Lance Mari — El Centro, Calif.
20C Chase Hansen — Myton, Utah
H20 Randy Hall — Olean, N.Y.
20D Dustin Hansen — Myton, Utah
20R Robbie Chiles — Hooper, Colo.
21 Mark Allison — Las Vegas, Nev.
21B Eddie Belec — Lakewood, Colo.
21C Christopher Cole — Cash, Okla.
21J Julian Garcia Jr. — Aztec, New Mex.
21R Riley Simmons — Susanville, Calif.
22C Michael Johnson — Bakersfield, Calif.
22D Daniel Hilsabeck — Waukee, Iowa
23 Jason Pike — Pahrump, Nev.
24 Roger Holder — Bakersfield, Calif.
24J Jason Donnelly — Rigby, Idaho
24JD Jake Donnelly — Rigby, Idaho
24R Regan Tafoya — Farmington, New Mex.
24S Steve Simpson Jr. — Kingman, Ariz.
24T Curtis Towns — Cottage Grove, Ore.
25 Hank Berry — Sidney, Mont.
25DD Danny Dozier — Oakley, Calif.
25P Mike Petersillie — Hoisington, Kans.
25V Joshua Vogt — Santa Maria, Calif.
26X Joe Kent — Las Vegas, Nev.
27 Stephen Roche — Spring Valley, Calif.
27C Chase Ruble — Delta, Colo.
27EH Lawrence O’Connor — Port Hardy, B.C., Canada
27R Randy Porter — Great Bend, Kans.
27W Jason Wolla — Williston, N. Dakota
27X Mike Hagen — Williston, N. Dakota
28 Chester Kniss — Antioch, Calif.
28E Kurt Erdman — Williston, N. Dakota
28H Darrell Hughes III — Monteca, Calif.
29 Andy Obertello — Hollister, Calif.
29E Brooke Elts — Grand Island, Nebr.
30 Jordan Grabouski — Beatrice, Nebr.
30S Donald Slater — Trenton, N. Dakota
30W Darin Wendt — Williston, N. Dakota
31 Jay Parvin — Glendale, Ariz.
31K Kevin Faddis — Marvel, Colo.
32 Scott Pounds — Bakersfield, Calif.
33L Larry Goertz — Omaha, Nebr.
33Y Justen Yeager — Green River, Wyoming
34M Albert Gill — Central Point, Ore.
36 Jeff Conner — Panora, Iowa
37 Doug Mitchell — Fort St. John, B.C., Canada
37X Mike Jergens — Plover, Iowa
38S Nick Sylvester — Bakersfield, Calif.
41 George Fronsman — Surprise, Ariz.
J41 Monte Bolton — Lubbock, Texas
42 Chris Olexiewicz — Chandler, Ariz.
44 Jason Noll — El Mirage, Ariz.
44X Christy Georges — El Paso, Texas
45 Ryan Roath — Phoenix, Ariz.
46 Bert Beech — Green River, Wyoming
48 Bob Moore — Sioux City, Iowa
48J Jacob Murray — Hartford, Iowa
49 John Laughlin — Bullhead City, Ariz.
51 Jason Bannister — Bakersfield, Calif.
51B Bryan Clark — Bakersfield, Calif.
52 Butch Vernon — Idaho Falls, Idaho
56 Ronald Chiles — Hooper, Colo.
57CT Chris Toth — Holtville, Calif.
57M Troy McElroy — Shady Grove, Ore.
57MX Mark Odgers — Mariposa, Calif.
57R Jake Rice — Idaho Falls, Idaho
57V Mike Van Genderen — Newton, Iowa
58M Harlan McElroy — Shady Grove, Ore.
59 Joh Barber — Swift Current, Sask., Canada
59K Tony Kincade Jr. — Pahrump, Nev.
59M Mark Stewart — Sedona, Ariz.
59S Paul Anderson — Windsor, Calif.
60 William Gould — Calera, Okla.
66 Robert Heffer — Swift Current, Sask., Canada
66P Paul Stone — Winton, Calif.
67M Michael Shearer — Los Banos, Calif.
69M Mike Villaneueva — Atwater, Calif.
71 Billy Wilker — Reedly, Calif.
71D Rich Denman — Coalinga, Calif.
72M Martin McLaughlin — Henderson, Nev.
73S Steve Stone — Winton, Calif.
73U Joe Miller — Grantsville, Utah
75 Jeremy Osborne — Waddell, Ariz.
75T Terry Phillips — Springfield, Missouri
75X Alan Sharpensteen — Amarillo, Texas
76 Dan Lee — High River, Alberta, Canada
77C Carson VanderHerp — Ferron, Utah
77D Dick Cole — Ramona, Calif.
77L Jimmy Lust — Mariposa, Calif.
78 Steve Schultz — Peoria, Ariz.
80 John Pierce — San Jose, Calif.
81 Jeff Olschowka — Olivehurst, Calif.
81T Craig Teter — Rifle, Colo.
82 Sherman Barnett — El Paso, Texas
82X Joe Parmeley — Phoenix, Ariz.
83 Kellen Chadwick — Oakley, Calif.
83W Kevin Wright — Rock Springs, Wyoming
84 Robby Jeppesen — Atwater, Calif.
86J Jerry Buesig Jr. — Pahrump, Nev.
87 Joel Bushore — Boone, Iowa
87N Dan Fitzgerald — Las Vegas, Nev.
88X John Beaumont — Fort St. John, B.C., Canada
89 Freddie Plourde — Santa Rosa, Calif.
89DR Duane Rogers — Imperial, Calif.
90 Jason Beaulieu — Cambell River, B.C., Canada
90.5 Tommy Fain — Abilene, Texas
90C Graham Cook — Nanoose Bay, B.C., Canada
92 Josh Most — Red Oak, Iowa
94 Jim Graves — Liberal, Kans.
95 Dylan Smith — Osceola, Nebr.
96J Johnny Saathoff — Beatrice, Nebr.
96JP Jeremy Payne — Springfield, Missouri
96M Mickey Stubbings — Helper, Utah
97 Jay Marks — Bakersfield, Calif.
97M David Murray — Oberlin, Kans.
98 Kevin Stoa — Albert Lea, Minn.
98A Alex Sanford — Chowchilla, Calif.
98i Tyler Iverson — Albion, Nebr.
98T Jason Thomas — Corvallis, Montana
99 Kyle Lentz — Green Bay, Wis.
99B Chuck Buchanan — Helper, Utah
99BS Dusty Safley, Helper, Utah
102 Kody Scholpp — Estevan, Sask., Canada
111 Logan Drake — San Luis Obispo, Calif.
121 Justin Wright — Rock Springs, Wyoming
166 Joe Antonetti — Santa Cruz
177 Steve Boucher — Susanville, Calif.
185 George Ashby Jr. — Rawlins, Wyoming
198 Robby Sawyer — Bakersfield, Calif.
222 Gary Dutton — Bakersfield, Calif.
749 Vince Ogle — Lubbock, Texas
777 Robert Mull — Olivehurst, Calif.
818 Robert Reed — Cortez, Colo.
911 Kevin Fitzgerald — Brentwood, Calif.
911X Josh McGaha — Abilene, Texas

Print Friendly

Comments are closed.